CSB HRL12330W 12V 330W VRLA-AGM Valve Regulated Lead Acid Battery
Product Summary
Key Attributes
Brand Name: CSB
Model Number: HRL12330W
Place of Origin: Guangdong, China
Certification: MSDS、Transportation Inspection Report
MOQ: 5 units
Supply Ability: 1000000 Piece/Pieces per Month
Delivery Time: In Stock
Payment Terms: L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Standard Packaging: Carton
Product Custom Attributes
Highlight
CSB HRL12330W 12V AGM battery
12V 330W lead acid battery
VRLA-AGM valve regulated battery
Chargeable:
Yes
Brand Name:
CSB
Application:
Uninterruptible Power Supplies, UPS
Battery Type:
VRLA
Model Number:
CSB HRL12330W
Battery:
12V 330W
Nominal Capacity (1.67 VPC @25°C):
330W @15min-rate
Storage Type:
Nominal 25°C (77°F)
The Discharge Rate:
800A
Internal Resistance (mΩ):
Approx. 3.50
Operating Temperature:
Nominal: 25°C (77°F)
Cycle Life:
6-12 Years
Length (L) (mm / In):
308.7±2.5 / 12.15±0.10
Width (W) (mm / In):
169.0±2.0 / 6.65±0.08
Height (H) (mm / In):
Weight (kg. / Lb., Approx.):
Product Description
CSB HRL12330W 12V 330W VRLA-AGM Valve Regulated Lead Acid Battery 0CSB HRL12330W 12V 330W VRLA-AGM Valve Regulated Lead Acid Battery 1CSB HRL12330W 12V 330W VRLA-AGM Valve Regulated Lead Acid Battery 2CSB HRL12330W 12V 330W VRLA-AGM Valve Regulated Lead Acid Battery 3CSB HRL12330W 12V 330W VRLA-AGM Valve Regulated Lead Acid Battery 4
CSB HRL12330W 12V 330W VRLA-AGM Valve Regulated Lead Acid Battery 5
CSB HRL12330W 12V 330W VRLA-AGM Valve Regulated Lead Acid Battery 6CSB HRL12330W 12V 330W VRLA-AGM Valve Regulated Lead Acid Battery 7
CSB HRL12330W 12V 330W VRLA-AGM Valve Regulated Lead Acid Battery 8
CSB HRL12330W 12V 330W VRLA-AGM Valve Regulated Lead Acid Battery 9
CSB HRL12330W 12V 330W VRLA-AGM Valve Regulated Lead Acid Battery 10
CSB HRL12330W 12V 330W VRLA-AGM Valve Regulated Lead Acid Battery 11
CSB HRL12330W 12V 330W VRLA-AGM Valve Regulated Lead Acid Battery 12
CSB HRL12330W 12V 330W VRLA-AGM Valve Regulated Lead Acid Battery 13
CSB HRL12330W 12V 330W VRLA-AGM Valve Regulated Lead Acid Battery 14
CSB HRL12330W 12V 330W VRLA-AGM Valve Regulated Lead Acid Battery 15
CSB HRL12330W 12V 330W VRLA-AGM Valve Regulated Lead Acid Battery 16
1. Who are we?
2. How can we guarantee quality?
Always a pre-production sample before mass production;
Always final Inspection before shipment;
3.What can you buy from us?
Mini UPS, Offline UPS, Online UPS, Portable Power Supply, Inverter
4. Why should you buy from us not from other suppliers?
5. What services can we provide?
Accepted Delivery Terms: FOB,CFR,CIF,EXW,FAS,CIP,FCA,CPT,DEQ,DDP,DDU,Express Delivery,DAF,DES;
Accepted Payment Type: T/T,L/C,D/P D/A,MoneyGram,Credit Card,PayPal,Western Union,Cash,Escrow;
Language Spoken:English,Chinese,Spanish,Japanese,Portuguese,German,Arabic,French,Russian
Overall Rating
5.0
Based on 50 reviews recently
Rating Snapshot
5
100%